Yazı / Nihat Ak-Uzun Yıllar Ötesinden Hatırını Sorayım Mı…? 2000

Uzun Yıllar Ötesinden, Hatırını Sorayım mı?                                          Nihat Ak, İstasyon Gazetesi, 2000  

-bir şarkıdan-

MUAMMER YÜZBAŞIOĞLU’nu TANIMAK ve UNUTMAMAK!

Muammer Yüzbaşıoğlu kim?

Soyu-sopu, nüfus kütüğü ve kimliği ile bir Akşehir insanı. Yaklaşık 50 yıldır gurbette ama gönlü hep sılada olan bizden biri.

Babası, rahmetli Mehmet Karabağlı amcamız, Karabağlılar ailesinden biri. Çok iyi hatırlamıyorum ama sanırım maliye gibi, kamu kuruluşunda memurdu. Halim selim, çelebi bir insandı. Eski söylemle, Akşehir Efendisi idi.

Özel İdare memuru Ahmet Bey ve Akşehir’in renkli bir insanı faytoncu İzzet Amca, Muammer Yüzbaşıoğlu’nun amcaları idi.

Kardeşleri Muzaffer ve Müfit arkadaşlarımı hatırlıyorum.

Annesi rahmetli Münciye Hanım, teyzemiz, Akşehir’in çek iyi bilinen Kambur Kamiller ailesindendir. Münciye Hanım çok sevecen, gülecen bir Akşehir Hanımı idi. Rahmetle anıyorum.

Muammer Yüzbaşıoğlu İlk ve Ortaokulu Akşehir’de okudu. Çalışkan, özellikle edebiyat dünyası ile ilgilenen, Akşehir’de gencecik yaşlarında ismi bilinen bir şair-genç oldu. Birlikte, 1949’larda Akşehir’in ilk gazetesi Akşehir’de yazmaya başladık. Düz yazıları yanında öykü yazıyordu. Sonra Konya Lisesi.

Muammer Yüzbaşıoğlu 1927 doğumludur. Kendisini tanıtmak için hemen ve ilk yazabileceklerim şunlar: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünü bitirdi. Akşehir Lisesi’nin kurucu ve ilk müdürüdür. Yüzlerce, yüzlerce Akşehir Çocuğu’nun öğretmeni ve Müdür Beyi’dir. Yurt içinde lise ve yüksekokullarda müdür ve yöneticilik yaptı. Almanya’da kültür ve eğitim müşavirliği görevinde bulundu. İstanbul Erkek Lisesi’nin Müdürlüğü’nü yaptı. İstanbul Erkek Lisesi Müdürü iken, çalıştığım Hürriyet Gazetesi ile ile duvar komşusu idi. Muammer Yüzbaşıoğlu’nu en son o günler 30-32 yıl önce görmüştüm. Gazeteden çıkar odasında konuşurduk. Rahmetli ağabeyimiz Mehmet Yazıcıoğlu ’da lise’nin müdür muavini idi. Sonra Avrupa’da o bir yerde, ben başka yerlerde. Avrupa’da görüşemedik. Muammer Yüzbaşıoğlu Türk Dil Kurumu (eski TDK) Yönetim Kurula Üyeliği de yaptı. 1982yılında da emekli oldu. Çok kısacıktan yazdıklarımdan sonra, belirtmek istediğim şu: Muammer Yüzbaşıoğlu, altını çizerek yazayım, büyük öğretmen, büyük eğitimci ve büyük eğitim yöneticisidir. Daha önemlisi büyük dil uzmanıdır.

Dahası var: Enfes bir kalem erbabıdır! Çok özgün bir biçem (üslup) üstadıdır. Usta bir yazın insanıdır. Çok usta bir konuşmacıdır.

Öykülerinin bir bölümünü topladığı Bir İlkyaz Sabahı isimli yapıtının ötesinde, Türkçe ve edebiyat derslerine yardımcı kitapları ile Almanca’dan çocuklar için çevirdiği masal ve öykü kitapları da bulunmaktadır.

Sevgili dost Muammer Yüzbaşıoğlu’nun postadan adıma gelen kitabı, yazdığı güzel, çok lütufkar mektubu ile; 30 yıllık özlem bitti benim için. 50-55 yıllık bir dost’luk tazelendi! Selam ve sevgisi ile vefa’yı yaşadım!

Sevgili Muammer Yüzbaşıoğlu’nu sıla’ya bekleyeceğiz.

İstasyon‘a yazacağını umuyorum.

Sevineceğiz, onur duyacağız.

Muammer Yüzbaşıoğlu,

Simge isimdir.