Yazı / Arkadaş Gözyaşları 1991

Arkadaş Gözyaşları                                              Muammer Yüzbaşıoğlu, Cumhuriyet, 18.01.1991

Erhan’ın oynadığı sahne atlanacaktı, ama bu, acının dinmesine yetmezdi ki… O, oyunun her sahnesinde, tiyatronun her köşesinde duyumsanacaktı.

8 Ocak 1991. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi‘nde oyunun başlamasını bekliyoruz. “Kuşlar” oynanacak. İlk komedya yazarı Aristophanes‘in bir oyunu. Gencay Gürün günümüze uyarlamış. İki bölümlük müzikal.

Broşürdeki oyunculardan bir isim üzerinde duruyorum: Erhan Dilligil! Ölüm haberini okumuştum bu sabah gazetelerde. Elli altı yaşındaymış. I959’dan bu yana İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çalışıyormuş. Oyunlarından tanıyordum. Türk tiyatrosunun kilometre taşlarından Avni Dilligil’in oğluydu. Baba Dilligil’i ilk kez Anadolu’nun bir ilçesinde görmüştüm. Başında bulunduğu tiyatro, mangal ateşlerinde ısınarak konaklamıştı ilçemizde. Bir iki günlüğüne. O zamanlar daha çocuk sayılırdım. Tiyatroyu Anadolu’ya taşıyan öncülerden sayılırdı babası.

Gencay Gürün, oyundan önce bir konuşma yaptı. Şehir Tiyatroları’nın genel yönetmeni olarak. Kısa, dopdolu bir konuşma. Oyunda “müteahhit”i oynayan oyuncunun ölümünü duyurdu. Saygı duruşuna çağırdı. Sonra da seyirciden oyunu gülerek izlemelerini istedi. Bu, O’nun da dileğiydi. Tiyatroya her gelişinde –ister oyun ister prova olsun-: “Merhaba Şehir Tiyatroları!” diye selam duran Erhan Dilligil’in. Ne ki böyle bir günde bir güldürüyü, hem de rock müzikli bir güldürüyü oynamak pek öyle kolay olmayacaktı.

Erhan’ın oynadığı sahne atlanacaktı, ama bu, acının dinmesine yetmezdi ki… O, oyunun her sahnesinde, tiyatronun her köşesinde duyumsanacaktı.

Perdenin kapanması yakın. Oyuncular, en uçtan başa doğru sahneye geliyor, izleyicileri el ele tutuşarak selamlıyorlar. İzleyiciler de aralıksız alkışlıyorlar oyuncuları…  

O’nun yokluğunu unutmaya, acısını belli etmemeye bir arkadaş yüreği daha çok dayanamıyor. Oyun bitmek üzereyken, coşkunun tiyatroda doruğa ulaştığı sıra Turgut Arseven gözyaşlarını tutamıyordu artık…

Muammer Yüzbaşıoğlu / İstanbul