Abdülkadir Bulut “Kasabalı Lorca”

Kitabın Akşehir İlk Öğretmen Okulu bölümünden:

Akşehir Öğretmen Okulu Giriş sınavında başarı gösterip 10 Ekim’de kayıt yaptırdığı Akşehir Öğretmen Okulu’nun parasız yatılı öğrencisidir Abdülkadir. Ortam tam istediği ve düşlediği gibidir. Evinden uzak, yalnız ve özgürdür. Üstelik ilk aşk kıpırtısı eşiktedir. Edebiyat öğretmeni ve araştırmacı yazar Muammer Yüzbaşıoğlu‘nun ilgisi ve önerisiyle kendini şiir yazmaya verir.

Abdülkadir Bulut’un arkadaşı Fahrettin Deniz anlatıyor:

Abdülkadir, benden bir yıl önce Akşehir Öğretmen Okulu’na girdi. Ertesi yıl, Anamur’dan on beş kişi, aynı okulun sınavına girmek için Akşehir’e gittik. Benimle gidenlerden tek ben kaldım orada. Yani kader, Abdülkadir’le beni orada yeniden birleştirdi. Ben de Varlık Dergisi sayesinde kazandım o sınavı. İsterseniz kısaca anlatayım… Anamur’da, Varlık Dergisi abonesiyim ya, sınav öncesi Akşehir’de gezerken, Yüzbaşıoğlu Kırtasiye’nin vitrininde Varlık Dergisi’ni gördüm. Aldım, cebime koydum. Sıram geldiğinde sözlü sınava girdim. Öğretmen, Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ını getirmiş, oradan açıp soru soruyor. Bana, “Oku burayı” dedi. Ben okurken cebimdeki dergiyi görmüş. Çekip aldı. “Bu dergiyi sen mi okuyorsun?” diye sordu. “Evet” dedim. Kaç yıldır okuduğumu sordu. Orta ikinci sınıftan beri abone olduğumu söyledim. Gülümsedi. “Derginin kapağına baktın mı?” dedi. Dikkatli bakmamıştım. Meğer derginin kapağında onun resmi varmış. Sonradan öğrendim ki benimle ilgilenen bu öğretmen, değerli yazar Muammer Yüzbaşıoğlu‘ymuş. Varlık Dergisi sınavı kazanmamı sağlamıştı böylece.  

1. Muammer Yüzbaşıoğlu’nun; erkek kardeşi Muzaffer Yüzbaşıoğlu’na, kendisi İstanbul’da üniversitede okurken ön ayak olarak açtırdığı kırtasiye dükkanı. Yüzbaşıoğlu Kırtasiye, önce Akşehir, 70’li yıllarda Konya-Ereğli’de olmak üzere 2000’li yılların ortalarına kadar faal kalmıştır. İ. Ü. Edebiyat Fakültesi’nde okurken yarı zamanlı olarak çalıştığı ve hep iyilikle andığı toptancı Budak Kırtasiye ’den vadeli mal alabilmesini sağlayarak destek olmaya çalışmıştır.